MOICO i Nowe Horyzonty łączą siły, aby wspólnie zaprezentować zestaw najnowszych filmów, które dekonstruują schematy kina gatunkowego, bawią się konwencjami, poszukują, zaskakują i przekraczają granice. Oto dziewięć tytułów, które zobaczymy w ramach sekcji MOICO Nocne Szaleństwo na 18. MFF Nowe Horyzonty.
Piercing Nicolasa Pesce - przebój festiwalu Sundance i w Rotterdamie - szalony thriller na podstawie książki Ryū Murakamiego o dziwnych pragnieniach, okrutnych fetyszach, sadomasochistycznej namiętności. Na ekranie Mia Wasikowska i Christopher Abbott, których bohaterowie spędzają jedną, niezapomnianą, krwawą noc.
Niech ciała się opalają (Laissez bronzer les cadavres) Hélène Cattet i Bruno Forzaniego (Amer, 10. NH) to wystrzałowe kino sensacyjne spod znaku exploitation lat 70. Szalony, energetyczny montaż; nagie, spalone słońcem ciała, krew, dym, pot; western spotyka krwawe kino kontestacji.
Festiwal we Wrocławiu odwiedzi Pen-ek Ratanaruang, mistrz tajlandzkiego kina (Nimfa, 9. NH; Headshot), który zaprezentuje swój najnowszy film Samui Song, pokazywany na festiwalach w Wenecji i Toronto. Bohaterka opery mydlanej próbuje uwolnić się od swojego męża uwikłanego w tajemniczy kult. Thriller? Nie tylko, to również pełna brutalności i humoru oraz przewrotnej symboliki, fantazyjna zabawa kinem gatunkowym.
Atlas zła (The Field Guide to Evil) to hit festiwalu SXSW, kompilacja ośmiu nowelek inspirowanych folklorem danego kraju. Okazy kina grozy podpisali wielcy styliści współczesnego kina, między innymi Peter Strickland, Veronica Franz i Severin Fiala oraz Agnieszka Smoczyńska (autorka m.in. Córek Dancingu), która będzie gościem festiwalu.
F.J. Ossang (m.in. Dharma Guns, 11. NH) powraca nagrodzonymi za reżyserię w Locarno 9 palcami (9 Doigts) - cudownie zrealizowanym, cyberpunkowym filmem noir, przypominającym surrealistyczny remake jednego z arcydzieł realizmu poetyckiego.
Dominique Rocher w swoim przebojowym debiucie Noc pożera świat (La nuit a dévoré le monde) łączy kino minimalizmu ze światem z filmów George'a A. Romero. O filmie, w którym w rolach głównych wystąpili norweski gwiazdor Anders Danielsen Lee oraz Denis Lavant (!), Indiewire pisało, że to najbardziej nowatorski zombie movie ostatniej dekady.
Rewelacyjna Groźna matka (Sashishi Deda) zdobyła nagrodę za najlepszy debiut w Locarno i podbiła wiele światowych festiwali. Surrealistyczny, niepokojący film Gruzinki Any Urushadze to przedziwna opowieść o poszukiwaniu wolności i zatracaniu się we własnej pasji.
Pokazywany na Sundance i w Rotterdamie, brawurowy Podział czasu (Tiempo compartido) Sebastiána Hoffmana (Halley, 13. NH) to surrealistyczna podróż do wakacyjnego, rajskiego resortu, w którym pewna para będzie musiała dzielić czas i miejsce odpoczynku z inną rodziną. Sielanka zamienia się w koszmar, raj w piekło.
Fassbinder spotyka Żuławskiego? W niemieckim filmie Luz Tilmana Singera, pokazywanym na tegorocznym Berlinale, wszystko jest możliwe. Ten bawiący się zmysłami widza, ekscytujący formalnie (zrealizowany na taśmie 16 mm), hipnotyzujący thriller o opętaniu, jest jednym z największych odkryć tegorocznej sekcji.
MOICO - sponsor Nocnego Szaleństwa - jest wrocławskim dostawcą internetu, telewizji oraz mobile. Organizator corocznego, popularnego cyklu MOICO ENJOY MOVIES - pokazów kina klasy B. Oprócz sponsorowania sekcji Nocne Szaleństwo, MOICO zapewni widzom festiwalu i Kina Nowe Horyzonty dostęp do darmowego Wi-Fi.