Człowiek ma prawo do niezabijania. Do tego, by się zabijania nie uczyć – pisała kiedyś Swietłana Aleksijewicz. Nastoletnich bohaterów drugiego filmu fabularnego Alejandro Landesa pozbawiono jednak wyboru. W zjawiskowo sfilmowanej historii pozostawionego w samym sercu dżungli oddziału małych partyzantów można dopatrzyć się wpływu Czasu apokalipsy Francisa Forda Coppoli, ale Landes ani przez chwilę nie zapomina o wieku „żołnierzy”. Zamiast stawiać kolejny krok w niepewną, brutalną dorosłość pod dyktando tajemniczej Organizacji, najchętniej cofnęliby się w czasie. Stęsknieni za telewizją i matczyną czułością, skupiają się na życiu swojej małej grupy, do której wkrótce dołączą amerykańska zakładniczka i krowa imieniem Shakira. Z niewinnych twarzy szybko jednak znikną uśmiechy, bo ta zabawa w wojnę będzie miała jak najbardziej realne skutki. Monos – oddział małp słusznie okrzyknięto wydarzeniem ostatniej edycji festiwalu Sundance, gdzie film zdobył Specjalną Nagrodę Jury. Na uwagę zasługuje również hipnotyczna muzyka Miki Levi.
FF Sundance 2019 – Specjalna Nagroda Jury (Konkurs Międzynarodowy); Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych w Buenos Aires 2019 – najlepsza muzyka (Mica Levi); FF w Cartagenie 2019 – Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu kolumbijskiego; MFF w Transylwanii 2019 – najlepszy film
Reżyser urodzony w 1980 roku w Brazylii, dorastał w Ekwadorze i Kolumbii. Jego debiutancki dokument Cocalero (2007), poświęcony politykowi Evo Moralesowi, pokazano na festiwalu Sundance. Jego drugi film fabularny Monos – oddział małp, opowiadający o nastoletnich partyzantach, wyróżniono m.in. na Sundance i na festiwalu w Transylwanii, gdzie przyznano mu główną nagrodę. Wcześniejszy, oparty na faktach Porfirio (2011) światową premierę miał w sekcji Piętnastka Reżyserów na MFF w Cannes.
2007 Cocalero
2011 Porfirio
2019 Monos – oddział małp / Monos