Szron Bartasa to rzecz o fatum, hipnotyczna zimowa podróż do współczesnego „jądra ciemności”, które rozciąga się nie tak daleko, za naszą wschodnią granicą.
(Małgorzata Sadowska, selekcjonerka MFF Nowe Horyzonty)
Szron w repertuarze polskich kin:
● Warszawa - Kino Muranów, Kino Kultura, U-jazdowski Kino
● Kraków - Kino Pod Baranami, KIKA, Kino Mikro
● Łódź: - Kino - Galeria Charlie, Kino Bodo
● Poznań - Kino Muza, KINO MALTA, Kino Bułgarska 19
● Wrocław - Kino Nowe Horyzonty
● Katowice - Kino Światowid
● Gdynia - Gdyńskie Centrum Filmowe
● Szczecin - Kino Pionier 1907
● Lublin - Centrum Kultury w Lublinie
● Oleśnica - Kinokawiarnia Spirala
● Olsztyn - Kino Studyjne Awangarda 2
● Opole - Kino Meduza
● Nowy Sącz - Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu
● Głuchołazy - Centrum Kultury w Głuchołazach
● Zielona Góra - Kino Newa. Klub Kultury Filmowej
Szron
reżyseria: Šarūnas Bartas
Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017 / 115’
obsada: Mantas Janciauskas, Lyja Maknaviciute, Vanessa Paradis, Andrzej Chyra
scenariusz: Šarūnas Bartas, Anna Cohen-Yanay
zdjęcia: Eitvydas Doskus
muzyka: Paweł Mykietyn
dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
w kinach od 16 lutego
Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach. Szron to francusko-litewsko-ukraińska koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. francuska aktorka Vanessa Paradis i Andrzej Chyra oraz naturszczycy - biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze, w tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka Pawła Mykietyna. Szron reprezentuje Litwę w oscarowym wyścigu.
Film Bartasa odsłania aktualny obraz ukraińskiej rzeczywistości - mówiły polskie koproducentki, Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska. - Šarūnas Bartas zawsze poszukuje prawdy, niezależnie od tego jak trudne i brutalne są emocje, które jej towarzyszą. Ten film ukształtowały spotkania z ludźmi z terenu objętego konfliktem, na ekranie pojawiają się prawdziwi żołnierze walczący w Donbasie i improwizowane przez nich dialogi.
Po pokazie filmu w Cannes Luc Chessel napisał na łamach "Liberation": "Chciałoby się zdradzić zakończenie filmu. Wszyscy powiedzą wam, że ostatnie dwadzieścia minut jest rewelacyjne."Szron został entuzjastycznie przyjęty przez francuski dziennik "Le Monde": "Vanessa Paradis jest absolutnie fantastyczna w roli dojrzałej kobiety, która podczas nocnej rozmowy zwierza się młodemu Rokasowi z miłosnych rozterek." - pisał Jacques Mandelbaum. Reakcje prasy podsumował słynny francuski krytyk Jean-Michel Frodon, stwierdzając: "Nakręcony z piękną dokumentalną intensywnością, nowy film autora Niewielu nas jest jak na razie najmocniejszym punktem festiwalu."