English

"Dzika grusza" Nuriego Bilge Ceylana w kinach od 10 maja

10/05/19
Dzika grusza, reż. Nuri Bilge Ceylan
Gdzie oglądać "Dziką gruszę" - lista kin Marcin Pieńkowski: Cannes w oparach absurdu

dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 

Dzikiej gruszy Nuri Bilge Ceylan wraca do poetyki, która w 2014 roku przyniosła mu Złotą Palmę za  Zimowy sen. 

Dzika grusza
(The Wild Pear Tree / Ahlat Ağacı)

reż. Nuri Bilge CeylanTurcja, Macedonia, Francja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Szwecja 2018 / 188’

w kinach od 10 maja

Bohater  Dzikiej gruszy, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z niechęcią, ale i pobłażaniem, na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Jednak stopniowo życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie i wymarzonej karierze pisarza okazują się trudne do urzeczywistnienia. Nasycony kolorami zmieniających się pór roku film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna  Dzika grusza opowiada o niepokornej młodości, mierzącej się z dziedzictwem ojców.  

Dzieło, przy którym oddychamy dokładnie takim samym powietrzem, jakie unosi znad przerzucanych w trakcie skupionej lektury stron wielkiej powieści. Dostojewskiego, Steinbecka, Nabokova, Márqueza. Nowy film Turka to tego kalibru produkcja. 
Katarzyna Wolanin, Filmaster

Mądry i gorzki, rozwiewający iluzję, którą pielęgnuje każdy z nas - iluzję sukcesu. 
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

Rozkochany w Bressonie, Ozu i Tarkowskim, Ceylan celuje od kilku lat w podobnie ascetyczny i totalny model kina - próbuje zawrzeć w pojedynczej opowieści jak najmniej, aby powiedzieć jak najwięcej. 
Sebastian Smoliński, Filmweb

Nuri Bilge Ceylan urodził się w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut  Kokon miał premierę  w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. Miasteczko,  Majowa chandra i Uzak (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W  Klimatach, opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie Trzy małpy przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu jego następny film,  Pewnego razu w Anatolii, zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku Zimowy sen.

www.nuribilgeceylan.com


czytaj także
Program "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego – premierowo na 19. MFF Nowe Horyzonty 9/05/19
Ogłoszenie Nabór na wolontariat 19. NH od 13 maja do 2 czerwca 8/05/19
Branża Akredytacje branżowe na 19. MFF Nowe Horyzonty już w sprzedaży 7/05/19
Media Rozpoczęła się sprzedaż akredytacji dziennikarskich na 19. NH 7/05/19

Newsletter

OK