English

"Holiday" Isabelli Eklöf zwycięzcą 18. MFF Nowe Horyzonty!

4/08/18
Holiday, reż. Isabella Eklöf
"OUT": motyw przewodni identyfikacji wizualnej 18. MFF Nowe Horyzonty Laureaci konkursu Black Red White

Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty zdobywa pochodząca ze Szwecji Isabella Eklöf, autorka filmu Holiday. Spośród 12 konkursowych produkcji aż 7 zostało wyreżyserowanych przez kobiety. Tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów może pochwalić się także rekordową frekwencją.

Holiday to film, który bez zbędnego sentymentu i w niepokojący sposób odsłania mechanizmy konformizmu i zależności widzianej oczami kameleona, głównego bohatera, manewrującego w świecie pełnym chciwości. Mocna, bezbłędna i przekonująca praca reżyserki - tak swój werdykt uzasadnia Jury w składzie: Fred Kelemen (przewodniczący; niemiecki reżyser i operator; bohater ubiegłorocznej retrospektywy na Nowych Horyzontach), Valeska Grisebach (niemiecka reżyserka, zeszłoroczna laureatka Grand Prix za Western), Anna Jadowska (reżyserka nagradzanych Dzikich róż), Michał Marczak (autor docenionych na Sundance Wszystkich nieprzespanych nocy) oraz Claudia Landsberger (specjalistka od międzynarodowego marketingu filmowego, producentka kreatywna).

Isabella Eklof fot. Maciej Kulczyski

W swoim filmie Isabella Eklöf portretuje uwodzicielski świat współczesnej przestępczości (postaci w większości pochodzą z Danii), w którego sidła wpada główna bohaterka, Sascha. Upojenie blichtrem przeplata się tu z niezwykłą brutalnością, a kobiece ciało jest traktowane jako kolejny dodatek do kolekcji luksusowych towarów.

Nagrodę w imieniu zwyciężczyni odebrał Ali Abbasi, z którym wspólnie stworzyła Granicę (Gräns) - również pokazywaną na tegorocznych Nowych Horyzontach.

Siedzący słoń, reż. Hu Bo

Laureatem Nagrody Publiczności został Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo) w reżyserii pochodzącego z Chin Hu Bo, który zmarł tragicznie w zeszłym roku. Siedzący słoń to jego fabularny debiut i zarazem ostatni film. W trakcie wrocławskiej gali wręczenia nagród został odczytany list Béli Tarra, filmowego nauczyciela Hu Bo. "Zgłosiły się do mnie setki chińskich reżyserów, ale gdy go poznałem, wiedziałem: to jest to! (…) W jego oczach widać było niezwykle silną osobowość. (…) Choć go straciliśmy, na zawsze pozostaną nam jego filmy".

Wycinka, reż. Zuzanna Grajcewicz

W tym roku po raz pierwszy została przyznana także Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego artysty/artystki MFF Nowe Horyzonty, ufundowana przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jakuba Kolskiego. Wyróżnienie, które trafiło w ręce Zuzanny Grajcewicz za film Wycinka, to gest wsparcia i wotum zaufania dla talentu twórczyni.

Jak zaznaczają fundatorzy, "celem nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi".

 

Nagrodzone filmy można zobaczyć jeszcze w ostatni dzień festiwalu (5 sierpnia). Pokaz Holiday zacznie się o 16:15, a Siedzącego słonia o 19:15.


czytaj także
Wywiad Magia, czyli naturalna część codzienności. Rozmowa z Ildikó Enyedi 4/08/18
Wywiad Nie traktuję widza jako jurora. Rozmowa z Jagodą Szelc 4/08/18
Wywiad Wyjść poza strefę komfortu. Rozmowa z Iris Zaki 3/08/18
Wywiad Kiedy rzeczywistość mówi "sprawdzam". Rozmowa z Joe Penną 3/08/18

Newsletter

OK