#zostańwdomu
Nowohoryzontowe tytuły w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (dostępne on-line) poleca programerka sekcji Front Wizualny i Trzecie Oko, konfrontująca w przestrzeni Nowych Horyzontów kino ze sztukami wizualnymi.
Czy wolisz zmienić się w kozę i być zjedzoną, czy zostać czarownicą? Wybór wydaje się prosty, nawet za cenę przymusowego pobytu w obozie dla czarownic. Jego mieszkanki wypełniają swoje czarownicowe obowiązki ze wstążkami przywiązanymi do pleców, żeby za daleko nie odleciały. Jak radzić sobie w absurdach biurokracji i przesądów? Gorzka satyra z innego kręgu kulturowego, ale bardzo na czasie.
cineman.pl
vod.pl
vod.toya.net.pl
Zemsta sił natury nad wielowiekową bezdusznością ludzi. Rewolucja zwierząt, żądających wyrównania krzywd. Metaforyczny film Mundruczó można czytać wielowymiarowo – w kontekście klasowym, rasowym, klimatycznym. Proroczo mierzy się z naszymi lękami. Czy natura się nad nami ulituje, czy ludzkości starczy empatii, by dostrzec krzywdę innych stworzeń? Wszystko w naszych (czystych) rękach!
Obrazy Edwarda Hoppera stały się memami czasów covida, a sam malarz bohaterem social-distancing. Puste bary i ulice, samotne postaci, inni ludzie widziani tylko przez okno. Austriacki reżyser Gustav Deutsch, zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Najbardziej znane obrazy Hoppera stają się początkowymi kadrami, opowieści o samotności w Ameryce od lat 30 do 60.
Tworzą szczęśliwą rodzinę. On wychodzi do pracy, ona zostaje w domu z dzieckiem. Wolne dni spędzają razem. Sielankowy obraz, dopóki nie zorientujemy się, że żyją w kompletnej izolacji, a na jej ciele przybywa siniaków. Każdy gest czy słowo, może wywołać gniew mężczyzny. Studium toksycznej miłości i przemocy w „normalnej” rodzinie. Epidemia pogarsza sytuację kobiet, w czasie kwarantanny częściej dochodzi do przemocy w domu. Miejmy oczy i uszy otwarte!